راه و رسم مانکن شدن در ایران

 

 

 

کانون فرهنگی هنری خنیا _ مدل و مانکن شدن یکی از راه های پرسود و صنعتی پرپول در دنیا محسوب می شود و در هر کات و تجارتی حرف اول را میزند .صنعت مدلینگ در اروپا و آمریکا بسیار پرطرفدار وپر جاذبه است مدلینگ ها در عرصه های مختلفی به کار مشغول هستند. مدلینگ راهروهای فشن مدلینگ کاتالوگ فشن ، آگهی های تبلیغاتی ، مدلینگ نقاشی فشن ، مدلینگ سالن نمایشگاهی فشن و…

 

 

به گزارش مدلایت ؛ در ادامه مبحث  درباره  راه های مانکن شدن در ایران با شما صحبت خواهیم کرد

 

مانکن شدن در ایران چگونه است

آقای ابوالفضل رزم آرا سال‌هاست که در زمینه مد و پوشاک و آموزش مانکن‌ها و به خصوص مانکن‌های مرد فعالیت دارد.وی کارشناس بازرگانی است و به دلیل علاقه‌ای که از کودکی به پوشاک داشته است فعالیت خود را در این زمینه گسترش داده است. رزم آرا سال ۸۳ اولین شوی زنده توسط مانکن‌های مرد آموزش دیده‌اش را اجرا کرده است. او تجربیاتش را درباره شرایط بدنی و جسمی، تمرینات و آموزش‌های لازم برای مانکن شدن را در اختیار علاقمندان سایت دوخت گذاشته است و اینکه یک مانکن چه مراحلی را می گذراند و چگونه باید خودش را روی سایز مناسب نگه دارد.

شرایط مدل شدن واستانداردهای مدلینگ در کشورهای مختلف متفاوت است

مصاحبه اختصاصی دوخت با یوسف رزم آرا را در ادامه بخوانید: iranpardis.com دوخت: شرایط مانکن شدن آقایان در ایران چیست؟ رزم آرا: ایران از نظر فرهنگی و اجتماعی شرایط خاص خود را دارد و ما باید قوانین کشورمان را رعایت کنیم و به تبع، کسی که می‌خواهد در این عرصه کار کند، باید از نظر اخلاق، خانواده، تحصیل، ورزش،‌ فیزیک و سیما، ویژگی‌های خاص خود را داشته باشد و هرکسی هم فکر می‌کند می‌تواند مانکن شود. بعد از این شخص باید تست دهد چون با داشتن شرایط بالا، شخص ممکن است در بخش حرکات مشکل داشته باشد که در این صورت در تست رد خواهد شد و از این شخص طبق شرایطی می‌توان در بخش فتومانکن استفاده کرد.

بیشترین امتیاز به استانداردهای چهره و تناسب اندام مدل اختصاص داده میشود

حداقل قد را برای آقایان در نمایش زنده ۱۸۵ سانتی‌متر گذاشتیم و وزن ۷۳-۷۷، حال شخصی دارای قد ۱۸۰ است که نمی‌تواند به عنوان مانکن در نمایش زنده استفاده شود ولی چهره خوبی دارد، در بخش فتومانکن اگر بتواند ژست‌ها و حالاتی که از او خواسته می‌شود را به خوبی درآورد، از او استفاده می‌شود. علاوه بر این، مانکن شدن در ایران شخص باید اعتماد به نفس بالایی داشته باشد چرا که در نمایش زنده شخص میزانس فیگور و برگشتدارد شبیه یک بازیگر باید بتواند از عهده آن برآید. دوخت: شرایط مانکن شدن برای خانم‌ها چیست؟ رزم آرا: تمام شرایطی که برای آقایان برشمردم ولی از نظر قدی ۱۷۵ سانتی‌متر مدنظر ما است و وزن در نهایت ۶۳ کیلوگرم است و از نظر سایز طبق تعریف دنیا ۳۶ و ۳۸ است.

در ایران به عنوان شغل اصلی نمیتوان به مدلینگ نگاه کرد

مانکن شدن در ایران: ولی تولیدکنندگان و طراحان ایران در زمینه خانم‌ها بیشتر بر روی سایز ۳۸ و ۴۰ فعالیت می‌کنند چرا که سایز اکثر خانم‌های ایرانی است، حتی در نمایشگاه مدکس، خانم‌های طراح، بیشتر طرح‌ها را بر روی ۴۰ و ۴۲ طراحی کرده بودند چرا که می‌خواستند فروش داشته باشند و سرمایه‌گذاری کنیم. دوخت: آیا در انتخاب مانکن شرایط منطقه‌ای کشور و فرهنگ شرقی ایران مورد توجه قرار می‌گیرد؟ رزم آرا: دقیقاً، ما از لحاظ چهره،‌ کشیدگی صورت، ابرو، رنگ پوست،‌ فرم بینی، فرم لب، ما به دنبال یک فرد زیبا نیستیم، به دنبال کسی هستیم که صورت خاص داشته باشد.

آموزش هایی که در یک آژانس مدلینگ به مدلها داده میشود کاملا تخصصی هستند.

حال ممکن است این صورت خاص در فرم بینی،‌ چشم‌ها و تبسم و یا حتی فرم حرکت باشد. ما فقط از نظر قد و وزن یک تعریف مشترک داریم ولی از نظر شکل حتی مانکن سبزه و یا مانکن آفریقایی (نیجریه) داریم. یکبار من مانکنی را پیدا کردم با این که متولد تهران بود ولی شبیه ترکمن‌ها بود که وقتی موهای ایشان را کوتاه کردیم شبیه برزیلی‌ها مانکن شدن در ایران شد. از سوی دیگر تنوع مانکن سبب می‌شود که برای پوشیدن لباس‌ها گزینه‌های مختلف داشته باشیم و لباس به تن آن‌ها بیاید، حالا ممکن است از لحاظ رنگی یا مانکنی باشد.

دوخت: آیا شرایطی پیش آمده که شما از برندی برای مانکن خود تقاضای طراحی را کنید که به مانکن بیاید؟ رزم آرا: خیر، چونکه برند باید آن لباس را داشته باشد و در واقع برند می‌خواهد طرح‌های خود را به نمایش بگذارد و نه این که برای مانکن طرح ویژه‌ای بزند، البته اگر برندی امکانش را داشته باشد ممکن است در بعضی از اجزای لباس تغییری دهد.

مبحث فتو مدلینگ که شخص بصورت تخصصی با انواع و اقسام پوزهای تبلیغاتی و غیر تبلیغاتی آشنا میشود.

مانکن اصلاً نمی‌تواند در مورد لباس نظری دهد و باید از چیزی برای او تعریف می‌شود استفاده کند. دوخت: مانکن بعد از انتخاب شدن چه کارهایی را برای ثابت نگه‌داشتن سایز خود باید انجام دهد. رزم آرا: در ایران مانند سایر نقاط دنیا، مانکن‌ها برنامه مرتبی برای اجرا زنده ندارند، هنگامی که من مثلاً یک برنامه را در دو ماه آینده دارم، مانکن ها جمع می‌شوند و من به طور چشمی و یا با وزنه، وزن و سایر آن‌ها را تشخیص می‌دهم،.

تغذیه و هیکل مدل  ها و مانکن ها چگونه باید باشد؟

معمولاً ۶۰ درصد از مانکن‌های ما همیشه روی فرم هستند به خاطر این که تغذیه و ورزش آن‌ها تعریف شده است،‌ مانکن‌های ما سعی می‌کنند خواب مناسب داشته باشند و یا هر چیزی را که پوست آسیب می‌رساند، استفاده نمی‌کنند.معمولاً یک ماه یا ۴۵ روز قبل از نمایش، مانکن شدن در ایران وزن‌کشی می‌کنیم و یک وقت معین را برای کاهش و یاافزایش وزن تعیین می‌کنیم که مانکن باید خود را به آن وزن برساند، حتی در موهایشان نیز تعریف خاصی وجود دارد که با توجه به مانکن لباس که اسپرت و یا کلاسیک است، به آرایش موها می‌پردازیم. دوخت: ارتباط شما و مانکن‌ها چگونه است؟ مانکن شدن در ایران آیا ارتباط دوستانه بر معرفی مانکن‌ها به برندها تأثیر دارد؟ رزم آرا: ارتباط ما با مانکن‌ها ارتباط دوستانه مبتنی مانکن شدن در ایرانبر نظم و انضباط و در عین حال کم‌حاشیه است. حداقل یک مانکن بعد از پذیرش یک سیکل ۶ ماهه را برای معرفی برند باید طی کند.

دوخت: شما نمایش زنده با مانکن‌های آموزش دیده‌تان را از کی آغاز کردید؟  رزم آرا: اولین نمایش ما در بهمن ۸۳ در هتل همای تهران بود که با تمام نواقص،‌ به عنوان اولین اقدام، باعث شروع شدن این جریان شد. البته از آن سال تاکنون ما حدود ۵ اجرا در سال برای برندهای مختلف داشته‌ایم و چون کم‌کم تعریف‌ها که اول برای شما از مانکن داشتیم شکل گرفت، از افرادی که در هتل هما مشغول کار شدند فقط سه نفر آن‌ها تاکنون برای ما به طور پیوسته کار کرده‌اند. من باید بگویم که تمام مانکن‌های ما دارای تحصیلات حداقل لیسانس هستند و این که من دقیقاً از سال ۸۵ می‌دانستم که چه مانکن‌هایی را لازم دارم.

بیشتر بدانید رای ثبت نام مدلینگ و مدل شدن باید به کجا مراجعه کرد ؟

علاقه مندان به حرفه مدلینگ میتوانند جهت تعیین وقت حضوری و تست مدلینگ ، نام ، نام خانوادگی و سن خود را به شماره ۰۹۳۷۹۸۷۱۰۳۸ تلگرام یا واتس اپ نمایند، خواهشمندیم فقط از طریق تلگرام یا واتس اپ اقدام نمایید و از گرفتن تماس مستقیم خودداری نمایید. درآمد حاصل از مدلینگ چقدر است ؟

درآمد حاصل از شغل مدلینگ به شرایط بسیاری بستگی دارد ، سطح توانایی و سابقه مدل ، علم مدل در زمینه مدلینگ ، تناسب اندام و جذابیت چهره ، سبک ابداعی توسط مدل و… که این درآمد در ایران از روزی ۱۰۰ هزار تومان شروع میشود تا نهایتا” روزی ۳ میلیون تومان.

در ایران به عنوان شغل اصلی نمیتوان به مدلینگ نگاه کرد و بهتر است شغل دوم یا در کنار شغل اول به عنوان علاقه و تفریح شخص محسوب شود چرا که تعداد پروژه ها و مبالغ دریافتی در ایران نسبت به دیگر کشورهایی که در عرصه مد فعالیت دارند از جایگاه پایینتری برخوردار است.

آژانس مدلینگ چیست ؟

آژانس های مدلینگ Modeling agency موسساتی هستند که با جمع آوری و استعدادیابی و آموزش تعدادی الگوی انسانی (مدل) فعالیت های آنها را تحت پوشش قرار می دهد و به آنها برای ورود به دنیای مدلینگ کمک می کند. در کنار آژانس های مدلینگ گروه دیگری نیز تحت عنوان مدل بوکرز Model bookers یا کارگزاران الگوها فعالیت میکنند که مدلهای انسانی را در یافتن کار و معرفی خودشان به موسسات بزرگ کمک کرده و قرارهای ملاقات آنها را تنظیم می کنند.یک مدل می تواند به صورت شخصی به انجام فعالیت های مدلینگ بپردازد اما فعالیت یک الگوی انسانی (مدل) از طریق یک کارگزار مدلینگ سبب می شود تا علاوه بر بالا رفتن سطح کاری، شانس وی در ورود به دنیای مدلینگ و آشنایی با برندها ی معتبر افزایش یابد که این امر نقش مهمی در صنعت مد و پوشاک دارد.