رولکس آقای «بیلیارد باز» ۱۸ میلیون دلار چکش خورد + عکس

خنیا _ ساعت پل نیومن (۱۹۱۵- ۲۰۰۸) در یک حراجی به مبلغ ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار توسط خریدار ناشناسی خریده شد تا گران‌ترین ساعت حراج‌شده تاریخ لقب بگیرد.

به گزارش بانی فیلم ، ساعتی که ستاره چشم آبی شاهکارهای فراموش نشدنی سینما همچون «بوچ کاسیدی و سندنس‌کید» و «نیش» ۱۵ سال هر روز آن را به عشق همسرش به دست می‌بسته،دیروز در یک حراجی با رقمی نزدیک به ۱۸ میلیون دلار چکش خورد تا ثابت شود همچنان پس از گذشت حدود یک دهه از درگذشتش، محبوبیت او تداوم دارد.
هر چند به نوشته گاردین، ابتدا تصور می‌شد ساعت رولکس نیومن در بهترین حالت یک میلیون پوند چکش بخورد، اما بیش از ۷۰۰ نفر برای حضور در این بخش به سالن حراجی فیلیپس در نیویورک آمدند و خریدارانی از ۴۳ کشور با تماس تلفنی آمادگی خود را برای خریدن ساعت اعلام کردند.در نهایت هم یک خریدار ناشناس تلفنی با پیشنهاد دادن مبلغ ۱۷ میلیون و ۷۵۲ هزار و ۵۰۰ دلار صاحب ساعت بازیگر فقید شد.ساعتی قدیمی که جوآن وودوارد، همسرش سال ۱۹۶۸ به او هدیه داده و رویش نوشته بود: «آهسته بران». عبارتی که به منزله هشداری عاطفی به نیومن برای کنترل جنون سرعتش در پیست اتومبیلرانی بود.هر چند نیومن ۹۳ سال عمر کرد. او نه بر اثر تصادف رانندگی که ۵مهر سال ۸۷ (۲۶ سپتامبر ۲۰۰۸) در حالی‌که جوآن وودوارد همسرش گریان کنارش نشسته بود براثر سرطان ریه دارفانی را وداع گفت.
بی بی سی هم در ابن باره نوشت:«به گفته سازمان دهنده این حراجی، پل نیومن این ساعت را در زمانی که مسابقه می‌داد، به دست داشت و با دوستانش شرط می بست که ساعت او به نسبت ساعت آنان دقیق‌‌تر است.جوآن وودوارد این ساعت را در سال ۱۹۶۹ به همسرش پل نیومن هدیه داد، زمانی که هر دو در حال بازی در فیلم «برنده» بودند.پل نیومن بعد از این که همسرش ساعتی دیگر برایش خرید، این ساعت را به دوست دخترش داد.سازمان دهنده این حراجی گفته که خریدارانی از بیش از ۴۰ کشور برای خرید این ساعت در حراج شرکت کرده بودند».
نیومن بارها نامزد دریافت جایزه اسکار،گدن گلوب،بفتا،امی شد و جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای بازی در «رنگ پول» در سال ۱۹۸۷ به دست آورد.
بد نیست بدانید پل نیومن و یکی از دوستانش در سال ۱۹۸۲ سس سالادی را به نام اون Own معرفی کردند که با موفقیت فراوانی روبه‌رو شد.توفیقی که موجب شد نیومن در سال اول فروش یک میلیون دلار از عواید آنرادر اختیار موسسه‌های خیریه بگذارد.نیومن بعد از آن هم در کنار درخشش های سینمایی اش بیش از ۱۲۵ میلیون دلار به چندین موسسه‌ خیریه بخشید.
با تمام این وجود او همیشه زیر سایه غولی مثل مارلون براندو قرار می گرفت.سرنوشتی که ستاره های شگفت انگیزی همچون جیمز دین، وارن بیتی و استیو مکویین هم گرفتار آن بودند.
این حراجهای عجیب و غریب و رقمهای بالایی که در آنها هزینه می شود،این خوبی را دارد که موجب یادآوری نام ستاره های دوست داشتنی و بی تکراری مانند پل نیومن می شود.آن هم در زمانه ای که سینما اسیر تکنولوزی و زرق و برق های عمدتا فریبنده شده و کمتر نشانی از ظهور ستاره هایی در حد و اندازه و اعتبار قدیمیها دیده می شود.
مثلا در سال ۲۰۰۶ وقتی یک لباس برند ژیونژی که توسط ادری هپبورن بازیگر بریتانیایی هلندی تبار در فیلم صبحانه در تیفانی پوشیده شده بود، بیش از ۹۰۰ هزار دلار به فروش رسید،یعنی تقریبا رقمی هفت برابر بیش از میزان تخمین زده شده اولیه. یا بسیاری از وسایل الیزابت تیلور که پنج – شش سال پیش در یک حراجی اینترنتی برای فروش گذاشته شد و استقبال خوبی هم از آن به عمل آمد. به قول مجری شبکه لایو که چندی پیش گفته بود: « در آمریکا هر هنرمندی که بین مردم محبوب بوده باشد وسایلش برای فروش به حراج گذاشته خواهد شد که خریداران زیادی هم دارد.»